سـهــــام

بورس بلاگ

شرکت‌ صنعتی دریایی ایران (صدرا)

تحلیلی بر شرکت‌ صنعتی دریایی ایران (صدرا)

مهندس جلیل خبره، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در کمتر مدیر ایرانی می‌توان یافت. <ریسک‌پذیری بالا> و <آینده‌نگری>. او بارها در اخذ پروژه‌هایی که ساخت و تکمیل آنها تا به حال در ایران سابقه نداشته است از خود جرات بسیار نشان داده است. از سویی تفکر او در سرمایه‌گذاری بسیار روی امور زیربنایی و در جهت رشد توان شرکت است، در این راستا سرمایه‌گذاری و ساخت جزیره جدید <صدف>، Dry Duck جزیره <صدرا>، برای امور زیربنایی و بندری تکمیل جزیره 55 هکتاری صدرا در بوشهر، ساخت مجتمع <صبا>، ساخت و خرید میهمان سراهای بسیار خوب در بوشهر و نکا برای اسکان راحت مهندسین، ساخت انبارهای بزرگ نفت در حاشیه خزر و نفتکش 4800 تنی برای دستیابی به تجارت پر سود نفت در خزر، ساخت مجتمع بزرگ شفق در تهران، برای تجمیع 5 دفتر بزرگ تهران، سرمایه‌گذاری بسیار زیاد روی IT برای اتصال مجموعه کارخانه‌ها و پروژه‌های صدرا که در پهنه وسیع ایران گسترده شده‌اند.
از طرفی نوع پروژه‌هایی که صدرا تاکنون اخذ کرده است، توانی بی‌نظیر برایش به ارمغان آورده که هیچ رقیب منطقه‌ای با آن نمی‌تواند مبارزه کند. نظیر لوله‌گذاری در بستر دریا (در پروژه‌های فازهای 6 ، 7 و 8 پارس جنوبی و پروژه آب رسانی قشم)، که صدرا را تنها دارنده این تکنولوژی در سطح منطقه خاورمیانه و آسیای میانه ساخته است. از طرفی شهامت در ساخت نفت کش خزر، سبب شده تا کارفرمایان داخلی صدرا را با اطمینان بیشتری برای ساخت کشتی‌های بزرگ اقیانوس‌پیما انتخاب کنند. همچنین صدرا تنها سایت ساخت و تعمیر کشتی خزر است، به نوعی که حتی کشتی‌های روسی نیز به صدرا می‌آیند، بی‌دلیل نیست که شرکتی نظیر Hyundai یا Samsung نیز تمایل بسیاری برای خرید صدرا از خود نشان دادند.


شرکت صنعتی دریایی ایران (سهامی عام)

شرکت صنعتی دریایی ایران در سال 1364 با سرمایه اولیه 100 میلیون ریال در تهران به ثبت رسیده است (البته کارخانه قدیمی بوشهر مربوط به سال 1347 می‌باشد). به طور کلی این شرکت مشتمل بر کارخانجات کشتی و سکوسازی دریای خزر و یک جزیره صنعتی در بوشهر و کارخانجات کشتی و سکوسازی قدیمی خود (کارخانه فراساحل) در بوشهر می‌باشد.
سهامداران عمده این شرکت سازمان گسترش با 35 درصد، صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز با 76/8 درصد، سرمایه گذاری تدبیر با 64/5 درصد، مدیریت سرمایه‌گذاری بانک ملی با 26/4 درصد و شرکت سایپا با 63/3 درصد می‌باشد از سهامداران این شرکت قریب به 30 درصد جزء می‌باشند که رقم قابل ملاحظه‌ای می‌باشد این بدین معناست که جابه‌جایی 35 درصدی سهام این شرکت در واقع حاکمیت مدیریتی به همراه خواهد داشت و این باعث رقابتی شدن خریداران و بالا رفتن قیمت می‌شود.

آخرین سرمایه ثبت و پرداخت شده شرکت مبلغ 500 میلیارد ریال (معادل 62 میلیون دلار) و کل قراردادهای در دست اجرای آن حدود 1720 میلیون دلار می‌باشد. که طی امسال و چند سال آینده کلا تحقق می‌یابد.

فعالیت‌های صدرا

به طور کلی فعالیت‌های صدرا به 3 بخش مهم تقسیم می‌شود:

الف - فعالیت‌های نفت و گاز

ب - فعالیت‌های ساخت و تعمیر کشتی‌

ج- فعالیت‌های زیربنایی و بندری و نصب تجهیزات دریایی.الف ) فعالیت‌های نفت و گاز

1- پروژه پارس جنوبی فاز یک مبلغ قرارداد 200 میلیون دلار - کارفرما شرکت پترو پارس

شرح کار: ساخت عرشه سکوی فرآورش- (1 SPP )ساخت عرشه سکوی مسکونی- (1 SPQ )ساخت عرشه سکوهای سرچاهی1 SPD و- 2 SPD ساخت 2 عرشه مشعل1 SPF و- 2 SPF ساخت 4 دستگاه پل ارتباطی.

پیشرفت: 100 درصد

2- پروژه پارس جنوبی فازهای 4 و 5 به مبلغ 92 میلیون دلار - کارفرما شرکت آجیپ ایتالیا.

شرح کار: مدیریت مهندسی، خرید، ساخت، حمل و راه‌اندازی و همکاری در تولید آزمایشی سکوی سرچاهی، عرشه و پایه سکوی تکیه‌گاه پل و سکوی مشعل و پل ارتباطی به وزن تقریبی 9600 تن.

این پروژه در سال 82 به اتمام رسیده و تحویل گردیده است.

3- پروژه پارس جنوبی فازهای 6 و 7 و 8 به مبلغ 392 میلیون دلار - کارفرما شرکت پتروپارس.

شرح کار: ساخت 3 عرشه سکو و پایه‌های آن جهت نصب بر روی چاه‌های زیر دریا - عملیات مربوط به 308 کیلومتر لوله‌گذاری زیر دریا جهت انتقال گاز به خشکی.

این پروژه در سال 1384 به پایان رسید.

4- پروژه توسعه مجموعه نفت و گاز سلمان(2- EPC) به مبلغ 187 میلیون دلار - کارفرما شرکت توسعه پترو ایران.

شرح کار: نوسازی 5 پایه و 7 عرشه جدید و پل‌های مربوطه که در مجموعه سلمان و دالان قرار دارند.

این پروژه در سال 1383 به اتمام رسید.

ب فعالیت‌های بخش ساخت و تعمیر کشتی

1- ساخت سکوی نیمه شناور حفاری خزر به مبلغ 226 میلیون دلار - کارفرما شرکت ملی نفت ایران.

شرح کار: سکوی مورد نظر دارای وزن حدود 14190 تن است که شامل 10000 تن سازه و 4190 تن باقیمانده تجهیزات و ماشین آلات سکو می‌باشد که برای حفاری تا عمق 1000 متر آب و حفاری تا عمق 6000 متری از کف دریا طراحی می‌گردد.

پیشرفت : در مراحل انتهای کار.

2- ساخت 3 فروند یدک‌کش چند منظوره پشتیبانی به مبلغ 57 میلیون دلار - کارفرما شرکت نفت خزر.

شرح کار: طراحی و خرید ساخت و راه‌اندازی 3 فروند یدک‌کش چند منظوره پشتیبانی به قدرت هر فروند 16 هزار اسب بخار با قدرت کشش 180 تن برای پشتیبانی و خدمات دهی به سکوی حفاری نیمه شناور خزر با قابلیت لنگر اندازی در عمق 1000 متر آب.

این پروژه در مراحل ابتدایی می‌باشد و احتمالا اولین یدک‌کش در سال 83 تحویل می‌شود.

3- پروژه ساخت بارج لوله‌گذار 132 متری.

شرح کار: ساخت بارج لوله‌گذار از تاریخ 12 بهمن سال 81 آغاز گردیده است این وسیله که مورد نیاز خود شرکت می‌باشد جهت لوله‌گذاری در زیر دریا با سرعت 1500 متر در روز می‌باشد با توجه به فعالیت‌های دریایی صدرا ساخت این بارج مورد نیاز و باعث سرعت در تحویل پروژه‌های صدرا می‌شود.

پیشرفت کار: در سال 83 آماده بهره‌برداری می‌شود.

4- پروژه ساخت 2 فروند یدک‌کش 4400 اسب بخار به مبلغ 5/7 میلیون دلار - کارفرما شرکت نفت خزر.

شرح کار: طراحی، خرید، ساخت و راه‌اندازی 2 فروند یدک‌کش 4400 اسب بخار جهت پشتیبانی و خدمات دهی به سکو‌های نفتی در دریای خزر. این 2 فروند یدک‌کش یکی تحویل گردیده و دیگری آماده تحویل می‌باشد.

5- ساخت یدک کش 1400 اسب بخار.

6- ساخت نفتکش 4800 تنی.

7- ساخت 7 فروند کشتی ماهیگیری پرساینر تن ماهیان.

8- ساخت لایروب کاترساکشن به مبلغ 3 میلیون دلار.

9- تعمیرات شناورها: تعمیرات شناور‌ها با توجه به تجربه چندین ساله شرکت در طیف وسیعی شامل تعمیرات بدنه، موتور، ژنراتور، سیستم‌های لوله کشی، برق و غیره می‌باشد. ظرفیت تعمیراتی شرکت با توجه به ترکیب شناورها حدود 150- 200 فروند در سال می‌باشد که در سال 81 ، 172 فروند جهت تعمیرات به شرکت مراجعه داشته‌اند.

10- قرار داد ساخت 5 فروند نفت کش افراماکس 98 هزار تنی جهت بنادر جنوب به مبلغ 220 میلیون دلار - کارفرما شرکت ملی نفتکش ایران.

شرح کار: ظرفیت این کشتی‌ها 98 هزار تن است که کشتی اول تا 2 سال آینده و 4 کشتی بعدی نیز باید هر 4 ماه یکبار به شرکت ملی نفت ایران تحویل داده شود. ارزش هر کشتی 44 میلیون دلار می‌باشد. این کشتی‌ها برای حمل و نقل نفت در اقیانوس‌ها طراحی و به کار برده می‌شوند.

11- قرارداد ساخت 3 فروند کشتی تانکر 63 هزار تنی در دریای خزر - کارفرما شرکت ملی نفتکش ایران.ج - فعالیت های بخش زیر بنایی و بندری و نصب تجهیزات دریایی

1- پروژه حوض آبگیری پالایشگاه مبین (عسلویه) به مبلغ 217 میلیون دلار - کارفرما شرکت پتروشیمی مبین.

شرح کار: مدیریت مهندسی، خرید، ساخت و راه‌اندازی حوض آبگیری پالایشگاه مبین در دریا همراه با تجهیزات مربوطه شامل 21 عدد پمپ دریایی، 26 کیلومتر لوله‌گذاری، 120 هزار متر مکعب بتن‌ریزی، 25 هزار تن آرماتوربندی و 250 هزار متر مکعب لایروبی کف دریا، نیم میلیون متر مکعب خاکبرداری و یک میلیون مترمکعب خاک‌ریزی.

2- پروژه خط لوله زیر دریایی آب بندر عباس قشم به مبلغ 2/14 میلیون دلار - کارفرما آب منطقه هرمزگان.

شرح کار: مدیریت، لایروبی، تراشه‌زنی، پیش راه‌اندازی و تکمیل 5/9 کیلومتر خط لوله زیر دریایی به قطر 70 سانتیمتر از قسمت غربی مجتمع کشتی‌سازی بندرعباس به بندرکوهی در جزیره قشم.

پیشرفت: این پروژه در حدود 20 درصد می‌باشد.

3- پروژه پل میان‌گذر دریاچه ارومیه به مبلغ 500 میلیارد ریال - کارفرما وزارت راه و ترابری.

شرح کار: طراحی، مهندسی، ساخت و نصب پل بزرگ میانی به طول 1400 متر و پل آب گذر به طول 500 متر.

1- طرح جمع آوری گازهای NGL جزیره خارک - خط لوله - 1 EPC- کارفرما شرکت نفت فلات قاره.

2- طرح جمع‌آوری گازهای NGL جزیره خارک - سکوهای دریایی- 2 EPC- کارفرما شرکت نفت فلات قاره.

3- طرح جمع‌آوری گازهای NGL جزیره خارک - تاسیسات خشکی- 3 EPC- کارفرما شرکت نفت فلات قاره.

ارزش 3 قرارداد فوق مجموعا 150 میلیون دلار می‌باشد.قراردادهای در دست بررسی‌

4- طرح جمع‌آوری گازهای جزیره سیری - خط لوله- 1 EPC- کارفرما شرکت نفت فلات قاره.

5- طرح جمع‌آوری گازهای جزیره سیری - در سکوهای دریایی و تاسیسات خشکی 3 و-2 EPC- کارفرما شرکت نفت فلات قاره.

6- ساخت و بارگیری اسپول‌های لوله‌های تاسیسات ساحلی و پالایشگاه از طرح جمع‌آوری گازهای جزیره خارک - کارفرما شرکت DAEWOO .

7- مذاکره جهت ساخت 10 فروند کشتی فله بر 35 هزار تنی در جنوب - کارفرما شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی.

همانطور که ملاحظه کردید فعالیت‌های شرکت صدرا، طیف وسیعی از عملیات دریایی را در برمی‌گیرد و با توجه به کادر مدیریتی و مهندسی قوی، این شرکت می‌تواند به راحتی با شرکت‌های بزرگ در مناقصات بین‌المللی رقابت کند.

شرکت‌های سرمایه‌پذیر (شرکت‌هایی که صدرا در آنها سرمایه‌گذاری کرده است).

1- شرکت صنایع فراساحل (صف)، درصد سهم صدرا 21 درصد.

2- شرکت صنایع آذرآب، درصد سهم صدرا 35 درصد.

3- شرکت پتروشیمیران.

4- شرکت نفت و گاز با مشارکت سرمایه‌گذاری نفت.

5- شرکت آذر خاک.

مناقصات در جریان‌

در سالیان اخیر روش اجرای پروژه‌ها از رویه‌های متعارف سنتی فراتر رفته و رویه دو عاملی جدید به نام <طرح و ساخت توام> به عنوان راه حل بهینه برای انجام پروژه‌های بزرگ تلقی می‌گردد.

اجرای پروژه‌های عظیم به روش طرح و ساخت و کارهایی که نیازمند انجام مهندسی پایه بوده و یا دانش فنی مورد نیاز آن در کشور وجود نداشته باشد تنها به پیمانکارانی ارجاع می‌گردد که دارای گواهینامه صلاحیت نوع یک از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به عنوان متولی برنامه‌ریزی نظام فنی و اجرایی طرح‌های عمرانی و بالاترین مرجع تشخیص صلاحیت پیمانکاران باشند. شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) با برخورداری از امکانات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، قابلیت‌های بالای نیروی انسانی، دانش فنی و تجارب ارزشمند در صنایع نفت و گاز موفق به دریافت گواهینامه صلاحیت نوع یک (1) در رشته صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گردید.

شرکت در 21 مناقصه داخلی و بین‌المللی جمعا به مبلغ 1/2 میلیارد دلار شرکت نموده که یکی از آنها به نام جمع‌آوری گازهای جزیره خارک همراه با سایر شرکای خود برنده اعلام گردیده که سهم صدرا در این پروژه حدود 200 میلیون دلار می‌باشد. وضعیت این پروژه در مرحله عقد قرارداد است ضمنا شرکت در مناقصات دیگری به مبلغ حدود 5/1 میلیارد دلار دعوت به شرکت در مناقصه گردیده که بخش بازاریابی مشغول بررسی شرایط فنی و برآورد قیمت می‌باشد که در تاریخ مقرر پاکات مربوطه تحویل خواهد شد.

بخش بهداشت، ایمنی ومحیط زیست‌

امروز به موازات پیشرفت و توسعه امور، توجه به ارتقای فرهنگ بهداشت، ایمنی و محیط زیست جزو لاینفک فعالیت‌های اجرایی است و درسال مورد گزارش اقدامات زیر صورت گرفته است.

‌بهبود مستمر عملکرد شرکت در سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست و پیشگیری از حوادث و رویدادها، آلودگی محیط زیست‌

‌رعایت قوانین لازم الاجرای بهداشتی، ایمنی و محیط زیست کشور جمهوری اسلامی ایران و سایر قوانین بین المللی مرتبط‌

اخذ گواهینامه 18001 OHSAS از موسسه RWTUV آلمان‌

انجام اقدامات اولیه جهت اخذ گواهینامه 14001 Iso وHSEMS

‌تعیین اهداف و تدوین برنامه‌های بهداشت، ایمنی و محیط زیست با توجه به نتایج شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک به منظور کاهش و کنترل ریسک‌

آموزش پرسنل و ایجاد آگاهی نسبت به شناسایی خطرات فعالیت‌های شرکت در پروژه‌‌های مختلف.

تهیه و تامین به موقع و به کارگیری مناسب منابع شامل تجهیزات و ملزومات سخت افزاری و نرم افزاری (شامل تجهیزات حفاظت فردی، وسایل آتش نشانی و به کارگیری نیروهای ایمنی متخصص و به منظور استقرار، حفظ و نگهداری سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست‌

‌ تهیه و اجرای دستورالعمل ایمنی، بهداشت و محیط زیست پروژه‌های در دست اقدام شرکت صدرا

‌انجام ارزیابی‌ اثرات زیست محیطی (EIA) برای مجتمع دریایی خزر

‌انجام ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA) برای پروژه احداث جاده دسترسی به جزیره صدرا و اخذ مجوز مربوطه‌

‌ اخذ مجوز زیست محیطی جهت فعالیت‌های ساخت سکوهای نفت و گاز و پروژه‌های ساخت شناور در کارخانجات جزیره صدرا و کشتی‌سازی بوشهر

ساخت و نصب پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در کارخانه جزیره صدرا

اقدام برای احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در مجتمع دریایی خزر

اخذ موافقت سازمان آب و فاضلاب استان بوشهر برای اتصال شبکه فاضلاب کارخانه کشتی‌سازی بوشهر به شبکه فاضلاب شهری

برقراری سیستم مدیریت زائدات در کارخانجات شرکت صدرا

‌ارتقاع سطح HSE پیمانکاران صدراحاشیه‌

دستاوردهای شرکت صدرا در چند سال اخیر

صدرا قدیمی‌ترین شرکت کشتی‌سازی ایران است که در سال 1347 در بوشهر تاسیس شد. اما گسترش واقعی پس از سال 1358 بود و در حال حاضر دارای کارگاه‌ها و کارخانجات مختلفی است که از جمله می‌توان به کارخانه کشتی‌سازی، کارخانه سکوسازی جزیره صنعتی صدرا (دربوشهر) و مجتمع دریای خزر اشاره کرد.

دستاوردهای مهم این شرکت در چند سال گذشته را می‌توان به صورت زیر فهرست کرد:

تکمیل طرح احداث کارخانه سکو و کشتی‌سازی صدرا در دریای خزر (مجتمع دریای خزر) و بهره‌برداری از سینکرولیفت 3250 تنی مجتمع دریای خزر جهت ساخت و تعمیر شناورهای موجود داخلی و خارجی در این دریا، تکمیل طرح احداث جزیره صنعتی صدرا (بخش سکوسازی)، ایجاد دفتر مهندسی با به‌کارگیری نیروهای بومی جهت طراحی تفصیلی و تولید نقشه‌های کارگاهی پروژه‌های در دست اجرا با استفاده از نرم‌افزارهای روز دنیا در صنایع نفت و گاز.

اجرای طرح احداث حوض خشک 150 هزار تنی جزیره صنعتی صدرا به ابعاد5 300x متر.

طراحی و ساخت بزرگترین شناور حمل‌کننده سکوهای دریایی (بارج 124FLB)به ظرفیت باربری 20000 تن.

ساخت سکوی فرآوری گازی (1SPP) به ظرفیت 7000 تن در جزیره صنعتی صدرا به صورت EPC با مشارکت سامسونگ کره.

برنده شدن در مناقصه بین‌المللی طراحی و ساخت سکوی حفاری نیمه شناور دریای خزر و ایجاد دفتر مهندسی در مجتمع دریای خزر جهت طراحی تفصیلی پروژه یاد شده.

برنده شدن در مناقصه بین‌المللی پروژه طراحی و ساخت سکوهای فازهای 4 و 5 پارس جنوبی.

احداث آبگیر پالایشگاه بندرعباس به ظرفیت 15 متر مکعب بر ثانیه و اجرای خط لوله دریایی به طول 4/5 کیلومتر.

برنده شدن در مناقصه احداث آبگیر مبین به ظرفیت000/360 متر مکعب در ساعت.
تصویب طرح احداث قطب صنایع کشتی‌سازی و سکوسازی استان بوشهر (جزیره صدرا) پایه صنعتی کشور پس از انقلاب اسلامی ارتقا یافته، اما در زمینه روش‌های ساخت و فناوری‌های خاص هنوز مشکلاتی وجود دارد.
اگر به کارخانجات صدرا در شمال و جنوب از دیدگاه پیشرفت فناوری و روش‌های مهندسی و ساخت نگاه کنیم، می‌بینیم که فناوری این کارخانه در طول 20 سال گذشته در زمینه ساخت سکوهای دریایی در هر دو بعد نرم‌افزار ی و سخت‌افزاری، پیشرفت چشمگیری داشته است که ناشی از وجود تقاضا و سفارش کار است. با این حال در بخش کشتی‌سازی، به‌رغم همه امکانات و زیرساخت‌های خوبی که فراهم کرده‌ایم، به علت نبود سفارش کار کافی، پیشرفت مطلوب حاصل نشده است.

اهمیت ساخت کشتی‌های حمل در داخل‌
همان‌طور که می‌دانید ایران دومین دارنده بزرگ گاز طبیعی و سومین دارنده منابع نفت در جهان است. با توجه به سخت‌تر شدن قوانین زیست‌محیطی و تلاش برای کنترل گاز اکسید کربن (2 (CO در جهان می‌توان انتظار داشت که مصرف گاز طبیعی رشد بسیار چشمگیری در آینده داشته باشد و کشور ما نیز به عنوان دارنده 21 درصد از ذخایر شناخته شده گاز جهان، سرمایه‌گذاری‌های سنگینی را برای توسعه منابع خود و تصفیه گاز در دست اقدام دارد.
صدور میلیاردها بشکه میعانات گازی و گاز طبیعی، نیاز گسترده‌ای به ناوگان حمل گاز مایع (LPG) و گاز طبیعی مایع شده (LNG) دارد، شرکت صدرا با احداث حوض خشک 150 هزار تنی در جزیره صنعتی خود در بوشهر مهم‌ترین امکان زیرساختی برای ساخت کشتی‌های مورد نیاز حمل گاز را تامین نموده است و با مذاکره با شرکت‌های اروپایی در نظر دارد سایر امکانات نرم‌افزاری و تجهیزات مورد نیاز ساخت چنین کشتی‌هایی را در جزیره صنعتی صدرا فراهم کند.
تعداد بازدید از این نوشته : [ ۳,۳۶۹ بار ]
امتیاز: ۰ از ۵ ( ۰ امتياز دهنده )


نظرات
هیچ نظری برای این مطلب وارد نشده است!
نوشتن نظر
نام * :
نظر * :
ایمیل :
وبسایت :
کد امنیتی * :
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.